resim

Pediatrik ve Adolesan Jinekoloji

Herkesin tarif ettiğinin aksine, jinekologlar menarşı (ilk adet kanaması) genç kızlar ve adölesanlar arasında ayrım çizgisi olarak düşünebilmektedir. Ergenlik öncesi diye tanımlayabileceğim Prepubertal yaş grubu, daha öncesinde yenidoğan kız çocukları ve adölesan grubunda jinekolojik hastalıkların görülme sıklıkları değişmektedir.

Her yaş grubuna özgü görülen sağlık sorunları aile içerisinde en çok da annelerin kaygılarının artmasına sebep olmaktadır. Tam da burada Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve Çocuk endokrinologları devreye girmektedir.

PREPUBERTAL YAŞ GRUBU

9 yaşından önce kız çocuklarında menarş, yani ilk adetin görülmesi olası değildir. Bu nedenle bu gruptaki herhangi vajinal kanamanın değerlendirilmesi gerekiyor. En sık karşılaştığımı durumlar Yenidoğanda anneden geçen östrojene bağlı çekilme kanaması, 4-5 yaşlarında vulvavajinal enfeksiyonlar, yabancı cisim (çocuk oyuncakları vajinadan içeri sokmaya eğilim gösterebiliyor), erken menarş ve puberte prekoks dediğimiz ergenliğe erken girilmesi Ailelerin ve hekimlerin dikkat etmesi gereken en önemli duurmlardan biri de TRAVMA ve CİNSEL İSTİSMAR vakalarıdır. Genital kanamayla gelen her çocukta bunlar akla getirilmeli ve muayene ona göre yapılmalıdır(!)

ADÖLESAN YAŞ GRUBU

Adölesan dönemde vajinal kanamayı değerlendirmek için, normal menstrüel siklusu anlamak gerekir. İlk adetten (menarş) sonra 5 yıla kadar olan adet döngüleri (sikluslar) anovulatuardır (yani ovulasyon olmaz). 18 yaşına kadar düzenli sikluslar görülemeyebilir. 14 yaşına kadar