resim

Gebelik

Gebelik süreci yumurtlama diye tarif ettiğimiz ovulasyon sırasında yumurtahücrenin (oositin) Fallop tüpleri tarafından yakalanarak rahime (uterusa) doğru ulaşması ve burada rahim ağzından girerek tüpdeki oositi dölleyen spermin buluşmasıyla başlar. Sağlıklı gebelik süreci 270-280 gündür. Son adet tarihinizden itibaren yaklaşık 40 hafta sürmektedir. Bazen 41.haftaya kadar uzayabilmekte, kendi pratiğimde 41 hafta 3 günden daha fazla takip edilmesini önermemekteyim. Gebelik testleri Kadının idrar ile temas ettirerek kendi kendine yapabildiği ve eczaneden rahatça temin edebileceği test çubuklarıyla mümkün olduğu gibi, kanda beta human (insan) koryonik gonadotropin (b-hcg) bakılması ve ultrasonografide hekimin gebeliğe dair bulguları teyit etmesiyle mümkün olmaktadır. Gebelik ve folik asit Gebelik planlanamadan önce Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından danışmanlık anlam çok önemlidir. Bu dönemde folik asit öenmli yer almaktadır. Gebelikte fetal tarama testleri 11-14. haftada ikili tarama testi, 15-20. haftalarda üçlü ve dörtlü testler, 10.haftadan itibaren hücre-dışı fetal DNA (cff-DNA), 18-23.hafta obstetrik ultrasonografi muayenesi önerilmektedir Birinci ve ikinci üçay (trimester) düşükleri Farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlk 3 ayda en sık kromozom anomalileri nedeniyle spontan abortuslar görülmekte, tekrarlayan gebelik kayıpları, 2 ve üzeri ardışık düşük durumlarında incelenmesi gerekir.

İkinci üçaylık dönemde ağrısız, muayene sırasında rahim ağzının kısalmasıyla ilişkili rahim ağzı yetmezliği durumlarında erken müdahale ve tedavi için hekim kontrollerinin aksamaması önemlidir.DoğumVaginal doğum, epidural analjezi ile vaginal doğum, müdahaleli doğum, sezaryen doğum, kriterlere uygun ise sezaryen sonrası vaginal doğum desteklenmektedir.Gebelik süreci yumurtlama diye tarif ettiğimiz ovulasyon sırasında yumurtahücrenin (oositin) Fallop tüpleri tarafından yakalanarak rahime (uterusa) doğru ulaşması ve burada rahim ağzından girerek tüpdeki oositi dölleyen spermin buluşmasıyla başlar. Sağlıklı gebelik süreci 270-280 gündür. Son adet tarihinizden itibaren yaklaşık 40 hafta sürmektedir. Bazen 41.haftaya kadar uzayabilmekte, kendi pratiğimde 41 hafta 3 günden daha fazla takip edilmesini önermemekteyim.

Gebelik testleri Kadının idrar ile temas ettirerek kendi kendine yapabildiği ve eczaneden rahatça temin edebileceği test çubuklarıyla mümkün olduğu gibi, kanda beta human (insan) koryonik gonadotropin (b-hcg) bakılması ve ultrasonografide hekimin gebeliğe dair bulguları teyit etmesiyle mümkün olmaktadır. Gebelik ve folik asit Gebelik planlanamadan önce Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından danışmanlık anlam çok önemlidir. Bu dönemde folik asit öenmli yer almaktadır. Gebelikte fetal tarama testleri 11-14. haftada ikili tarama testi, 15-20. haftalarda üçlü ve dörtlü testler, 10.haftadan itibaren hücre-dışı fetal DNA (cff-DNA), 18-23.hafta obstetrik ultrasonografi muayenesi önerilmektedir Birinci ve ikinci üçay (trimester) düşükleri Farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlk 3 ayda en sık kromozom anomalileri nedeniyle spontan abortuslar görülmekte, tekrarlayan gebelik kayıpları, 2 ve üzeri ardışık düşük durumlarında incelenmesi gerekir. İkinci üçaylık dönemde ağrısız, muayene sırasında rahim ağzının kısalmasıyla ilişkili rahim ağzı yetmezliği durumlarında erken müdahale ve tedavi için hekim kontrollerinin aksamaması önemlidir.DoğumVaginal doğum, epidural analjezi ile vaginal doğum, müdahaleli doğum, sezaryen doğum, kriterlere uygun ise sezaryen sonrası vaginal doğum desteklenmektedir.