Anne rahmindeki bebeğin (embriyonun) cinsiyeti gebeliğin 14.haftasına kadar belirlenmemiş olabilmektedir. İyi bir ultrason cihazıyla en erken 10-11.haftada cinsiyetle ilgili tahmin yürütülebilmekteyiz. Ancak cinsiyetle ilişkili genetik hastalıklar, doğumsal anomaliler nedeniyle hekiminizin emin olduğu haftada sizinle paylaşması en doğrusu olacaktır.

Gebelik süreci basitçe yumurtlama diye tarif ettiğimiz ovulasyon sırasında yumurtahücrenin (oositin) Fallop tüpleri tarafından yakalanarak rahime (uterusa) doğru ulaşması ve burada rahim ağzından girerek tüpdeki oositi dölleyen spermin buluşmasıyla başlar. Bu aralık kadınlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Kabaca oositin yaşam ömrü 24 saat, spermin 72-120 saat arasında değişmektedir. Menstrüel siklusun (adet döngüsünün) 13-14.gününde ovulasyon gerçekleşmektedir. Bu nedenle siklusun 11 ila 17.günleri arasında gebelik ihtimali en yüksekdir.

Sigaranın zararları kadınlarda ve erkeklerde gün geçtikçe artmaktadır. Ancak gebelik planlayan ve şu anda gebe olan kadınlarda SİGARA aynı zamanda dünyaya gelmeye hazırlık yapan, yeni doğacak bir bebeğin de hayatını riske atmaktadır. Bilinen riskler arasında gebe kalamamak, erken haftalarda düşükler, gebeliğin devamı halinde organ gelişim anomalileri, gelişim geriliği, bilinen mental retardasyon sebebi, gebeliğin son haftalarına doğru erken doğum, plasentada dekolman dediğimiz yırtılma ve kanamalara neden olmaktadır.